Teksas na wstecznym biegu

Najczęściej słyszymy o eksperymentalnych programach edukacyjnych w których promowane są multikulturowość i poprawność polityczna, tymczasem w Teksasie w ramach wdrażanego tam i wywołującego liczne kontrowersje programu, uczniowie i studenci będą mogli nauczyć się więcej o zaletach wolnego rynku, wartościach chrześcijańskich czy o przyczynach powstania Konfederacji, a mniej o niewolnictwie i prawach obywatelskich. Jednym słowem powrót do normalności i przywracanie właściwych proporcji.

Członkowie stanowych rad edukacyjnych ukończyli w piątek opracowywanie nowego programu nauczania historii i studiów społecznych, którym objęte zostanie 4,8 miliona uczniów teksańskich szkół.

Program wywołuje jednak protesty nie tylko w stolicy stanu Austin, ale także w sąsiednich stanach, a to ze względu na spory udział Teksasu w kształtowaniu rynku podręczników szkolnych. Konserwatyści, którzy mają od lat w stanie tym przewagę, uważają, że liberalizm zbyt mocno wkradł się do szkolnych podręczników a nowy program ma za zadanie kształcenie bardziej pozytywnego obrazu Ameryki a zwłaszcza jej południa i jego historii.

Jednym z zaleceń propagatorów nowego programu, było położenie większego nacisku na wojnę secesyjną i wyzwolenie się spod stereotypu, że jej jedynym powodem była kwestia niewolnictwa, dlatego też uczniowie będą mogli bliżej zapoznać się z sylwetką i poglądami politycznymi, prezydenta Konfederacji, Jeffersona Davisa.

Inne nowinki programu to zaprzestanie rytualnej krytyki jaką od lat otacza się antykomunistyczną działalność senatora Joe McCarthy`ego w 1950, nazywaną „polowaniem na czarownice”, czy też np. przedstawienie finansowania przez ONZ międzynarodowych organizacji pomocowych i inicjatyw ekologicznych i środowiskowych, jako zagrożenie dla osobistej wolności Amerykanów i suwerenności USA, co już jest absolutnym novum.

W niektórych jednak miejscach, mimo wielu pozytywnych aspektów, program ten przypomina trochę te lewicowe, tylko że o innym ukierunkowaniu. Uczniowie będą bowiem zobowiązani do studiowania konserwatywnych organizacji i ruchów takich jak Moral Majority czy National Rifle Association. Jako ważny ruch kulturowy może być określana muzyka country, ale już nie hip-hop, co sprawia wrażenie wybiórczości i pewnej manipulacji.

Na koniec warto dodać, że w zeszłym roku, ta sama rada szkolnictwa Teksasu wprowadziła zmiany w programach nauczania przedmiotów ścisłych, umniejszające znaczenie ewolucji i teorii Wielkiego Wybuchu.

 

za Daily Telegraph