Kratiuk: Szokujące plany zmian w organizacji Kościoła Katolickiego

Krystian Kratiuk

Nowe regulacje, wydane i podpisane przez papieża Franciszka, mogą głęboko zdecentralizować ustrój władz kościelnych, przenosząc decyzyjność na poziom krajowych episkopatów. Wśród nowych uprawnień mogą znaleźć się upoważnienia do zmiany doktryny – apeluje katolicki publicysta.

W programie „Ja, Katolik” na kanale PCh24Tv Krystian Kratiuk przytoczył najnowsze doniesienia odnośnie zapowiadanej konstytucji apostolskiej, którą papież Franciszek ma wydać jeszcze w 2019 roku. Zmiany mogą mieć rewolucyjny charakter.

Krystian Kratiuk

Papież może chcieć w ten sposób odpowiedzieć na coraz ostrzej formułowane żądania i oczekiwania najbardziej liberalnych episkopatów, takich jak niemiecki lub belgijski. Biskupi z tych krajów domagają się dodatkowych uprawnień lub niekiedy wręcz bez zgody papieża dopuszczają do sytuacji niespotykanych w Kościele Katolickim, jak np. zgoda na udzielanie Komunii św. protestanckim małżonkom wiernych katolickich.

Kratiuk przytoczył opinie, w świetle których nowe regulacje papieskie będą pozwalały biskupom zgromadzonym w ramach episkopalnych konferencji decydować o niektórych kluczowych aspektach wiary, jak np. uznawanie realnej obecności Chrystusa w sakramencie Eucharystii. To, co będzie normą dogmatyczną w jednej diecezji, może zostać wówczas zakwestionowane w drugiej.

Na potwierdzenie tych spekulacji przyjdzie nam jednak poczekać do momentu publikacji nowej papieskiej konstytucji apostolskiej.